İnsan Varlığına ve Zamana Bağlı Kontrol

İnsan Varlığına ve Zamana Bağlı Kontrol

 LEED ve BREEAM gibi sertifika programlarının en çok önemsediği konu, bina otomasyon sistemleri ile ısıtma – soğutma sistemi ile beraber aydınlatmanında , sadece zamana bağlı değil (Zaman Programı Kontrolü), aynı zamanda mahalde bulunan insan varlığına bağlı olarakda kontrol edilmesidir. Ancak bu kontrollar olduğu zaman LEED ve BREEAM’in ilgili kısımlarından en yüksek puan alınır. İlgili mahalde %40 ve üstü enerji verimliliği sağlanır bu şekilde.

 Varlikzaman

İnsan varlığına ve zaman programına bağlı olarak %40 ve üstü enerji verimliliği

Konu ile ilgili örnek vermek gerekirse ;

  • Ofis Mahalleri 
  • Otel Odaları
  • Hastahane Odaları
  • vb.

bu uygulamanın en ağırlıklı yapıldığı yerlerden bazılarıdır. Burada Ofis Mahalini baz alarak örnek uygulama aktarırsak , ofisde Fancoil ile ısıtma soğutma yapıldığını ve DALI balast ile kısılabilir armatür ile aydınlatma yapıldığını baz alalım.

  1. Zaman programı ile Isıtma – Soğutma sistemleri ve aydınlatma sistemlerinin  08.00 – 18.00 saatleri dışında kapatılır. Haftasonu ise eğer çalışma yoksa kapatılır. Mesai olacak ise sadece ilgili ofis bölümü mesai saatinde veya haftasonu bir kereye mahsus olmak üzere izinlendirilir. Bu sayede sadece mesai olacağı zaman ilgili bölümlerin ısıtma-soğutma ve aydınlanmasına izin verilir.
  2. Bunun dışında mesai saatleri içinde ise sadece mahalde insan var ise ısıtma – soğutma ve aydınlatmaların çalışmasına izin verilir. Bunun için hareket değil ,varlık sensörü kullanılır bu sayede insanlar hareket etmese bile insan varlığı algılanır.
  3. Varlık sensörleri içinde ayrıca aydınlık sensörüde içerdiği için, ilgili ofis alanında mesai saati olması ve hatta insan olsa bile , aydınlatmaların 400 lüx ün üzerinde çalışması sağlanmaz ve yine aydınlatmalarda ciddi enerji tasarrufu yapılır.