Bina Isıtma ve Soğutma İhtiyacı Hesaplanması ve Efektif HVAC Kullanımı

Bina Isıtma ve Soğutma İhtiyacı Hesaplanması ve Efektif HVAC Kullanımı

Enerji verimliliğin son derece önemli olduğu ve hatta binaların LEED ve BREEAM gibi sertifikalarla binalarını yeşil olarak adlandırdığı bu dönemde, binalarda efektif olarak hesaplanmayan ısıtma ve soğutma ihtiyaçları sebebiyle, binaya ısıtma yükü üreten kazan ve pompalar ile Chiller ve pompaları gün içinde sürekli gereksiz yere çalışıyor ve bunlar düşük kapasitede çalışsa bile kayıp kaçak oranlarından dolayı çok ciddi bir enerji israfına sebebiyet veriyor.

 IIsSogIh2

Entegre sistemler ile Isıtma ve Soğutma İhtiyacı Hesaplanması ve Efektif HVAC Kullanımı

Günümüzde bir ticari binada enerji ve yakıt tüketimine giden harcamanın %50 lik kısmı, kazan ve kazan pompaları ile Chiller ve Chiller pompalarında harcanıyor. Ancak günümüzde , artık bu sistemlerin kendi otomasyonları ile gelmesi ve mevcut bina otomasyonuna sadece arıza bilgilerini aktarması amacıyla bağlanması sebebiyle , binalardaki ısıtma ve soğutma ihtiyacına bağlı olarak yapılan bu sistemlerin çalıştırılması senaryoları devre dışı bırakılıyor ve bu binalarda %10 ile %16 arası gereksiz enerji tüketimine sebebiyet veriyor.

Ticari binalarda sıcak ve soğuk suyu kullanan şu gibi sistemler vardır.

  • Fancoil Sistemleri
  • AHU Klima Santralleri
  • Eşanjör ve Boyler sistemleri ile kullanım suyu sistemleri vb.

Bu sistemlerden ağırlıklı olarak Fancoil sistemleri termostat ile kontrol edilirken, diğer sistemler bina otomasyon sistemine bağlı olarak çalışıyor. Ancak yeşil bina konseptinde, Fancoil gibi sistemlerde Bina Otomasyon Sistemlerine bağlanıyor ve bina otomasyon sistemi DDC Üniteleri , binada kullanılan gerçek ısıtma ve soğutma yükünü ve ihtiacını hesaplayarak, gerektirdiği kadar ve sadece gerektiği zaman , kazan , Chiller ve bunların pompalarının çalışmasına izin veriyor.

Bu uygulama ile bir binada %10 ile %14 toplam enerji verimliliği sağlandığı ve bu iş için yapılan ek otomasyon yatırımını ortalama 1 ile 2 yıl arasında geri ödediği bilinmektedir.