Enerji Verimliliği için Fidelio ve Diğer Otel Yönetim Sistemleri ile Entegrasyon

Enerji Verimliliği için Fidelio ve Diğer Otel Yönetim Sistemleri ile Entegrasyon

Aşağıdaki örnek uygulamada,  bina yönetim sistemlerinin , Fidelio ve benzer Otel Yönetim Sistemleri ile olan Entegrasyonu ile ilgili bir örnek göreceksiniz.

 Fidelio

Facility Management Sistemleri veya ERP Bakım Yönetim Sistemleri ile Entegre SCADA Sistemleri Entegrasyonu

Binalarda elektronik sistemler ve bunların alt ekipmanları yapılan kontrol arttıkça , bütün bu elektronik ve/veya mekanik altyapının ucundaki ekipmanlarda artmaktadır. Örnek vermek gerekirse 5 yıldızlı bir otelde ortalama, Yangın Algılama Sistemi İçin 1000 yangın dedektörü ve modülü, Bina Otomasyonu için 400 modül, sensör, vana Motoru, Aydınlatma Otomasyonu için 200 modül, DALI Balastlı 500 Armatür, Enerji İzleme ve Otomasyon Sisteminde 100 civarında analizör , PLC ve Modül ve daha birçok ekipman bulunur. Sadece 5 yıldızlı bir otelde bu şekilde 8.000 civarı elektronik ekipman veya bunların kontrol ettii mekanik ekipmanın kontrol ve yönetimi mevzu bahisdir. Bütün sistemlerin periyodik bakımları, alarm yönetimleri bu noktada çok ciddi bir yönetim sorunu ortaya çıkartıyor.

Bu noktada kurulacak entegre SCADA sistemleri , bütün bu sistemlerin alarmlarının ve çalışma bakımlarının toplanması için ek doğru çözüm olmaktadır. Merkezi Scada sistemi ile bu bilgileri topladıktan sonra , bir sonraki adım bu bilgilerden bakım ve mudahale amaçlı olanları, iş emri çıkartmak amacıyla Facility Management sistemine göndermek, burada iş emri çıkartmak ve kapatılan bu iş emirlerini bir Facility Management sisteminde , işletme ömrü süresince kayıtlı olarak tutmaktır.